• Jak dbać o materac w systemach sedac, tzw. włoskie spanie

Materac wyposażony jest w pokrowiec umożliwiający pranie – możemy, a nawet powinniśmy raz na pół roku lub częściej , skorzystać z tej opcji. 

Chcąc pozbyć się roztoczy i kurzu zalecamy odkurzanie materaca odkurzaczem. W tym celu można zastosować szczotkę do tapicerki. Materac odkurzamy po zdjęciu pokrowca.

Dodatkowo można stosować ochraniacz pod materac i nakładkę. Ochraniacz to mata, której zadaniem jest ochrona materaca przed przetarciami i zabrudzeniami. Ochraniacz jest wykonany z igłowanego filcu. Jego struktura jest cienka, ale jednocześnie wystarczająco mocna, by zabezpieczyć materac przed uszkodzeniami.

Mata nie blokuje przepływu powietrza i nie wpływa na odczucie twardości materaca. By zapobiec ewentualnym uszkodzeniom materaca od spodu, a także zbytniemu osadzaniu się kurzu na jego powierzchni, to ochraniacz jest doskonałym wyborem. Z jego pomocą materac na pewno dłużej zachowa swoje pierwotne właściwości i nie będzie narażony na zewnętrzne zabrudzenia i uszkodzenia.

Cienka nakładka lub nakładka higieniczna bardzo dobrze zabezpiecza materac przed zabrudzeniem, czy zaciągnięciem. cienka nakładka nie jest jednak produktem wodoodpornym, przez co nie chroni materaca przed zamoczeniem.
Najczęściej na każdym rogu nakładki wszyte są elastyczne gumki, ułatwiające zamocowanie produktu na materacu. Dzięki nim produkt nie przesuwa się i dokładnie chroni materac.

Nakładki łatwo uprać w warunkach domowych, w temperaturze 60°stopni. Do sof ze składanymi stelażami nie zalecamy natomiast wyższych toperów i nakładek, które będę blokowały i utrudniały składanie materaca w stelażu.