• Przewodnik pielęgnacji mebli i dodatków kolekcji Swarzędz Design

Przewodnik pielęgnacji mebli i dodatków kolekcji Swarzędz Design

 

Stworzyliśmy ten prosty przewodnik, aby pomóc Ci cieszyć się Twoimi nowymi meblami przez lata. Pamiętaj, że kolor twoich mebli ulegnie zmianie pod wpływem użytkowania i nasłonecznienia.

W Swarzędz Design zawsze staramy się zapewnić możliwie jak najwyższą jakość naszym klientom. Kontrolujemy proces projektowania i wytwarzania naszych produktów, i stale wykonujemy testy jakości zgodne z międzynarodowymi standardami.

 

 


SOFY, FOTELE I ZAGŁÓWKI

Regularnie usuwaj kurz z mebli obitych tkaninami i skórą. Kurz powoduje szybsze zużycie. W celu zabezpieczenia tkaniny i skóry przed działaniem kwasów z potu, zalecamy czyszczenie całej części mebla narażonej na kontakt z ciałem przynajmniej raz do roku. Mocno eksploatowane miejsca jak siedziska, podłokietniki i oparcia wymagają częstszej pielęgnacji.

Instrukcja pielęgnacji

 • Transport może spowodować powstanie nieregularnych fałd i zagłębień na poduszkach. Delikatnie strzep je, aby przywrócić właściwy kształt wypełnieniu i obiciu. Po rozpakowaniu, odkurz i przetrzyj mebel.
 • Czasami możesz zauważyć niewielką różnicę w miękkości pomiędzy poduchami. Jeśli to możliwe, zamień je miejscami.
 • Poduchy sof wypełnione sztucznym puchem/wypełnieniem z włókien muszą być regularnie mocniej strzepywane, raz lub dwa razy w tygodniu, zależnie od intensywności użytkowania.
 • Podczas użytkowania, luźne i stałe siedziska będą wybrzuszać się ze względu na rozciąganie się tkaniny/skóry. Jest to naturalne zjawisko. W przypadku niektórych materiałów będzie występować częściej niż w innych. Ważne jest, aby prostować tkaninę/skórę regularnie, aby temu zapobiec i przedłużyć jej żywotność.
 • Aby zapobiec blaknięciu, zabezpieczaj tkaninę i skórę przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
 • Poduchy sof ze skóry powinny być regularnie przekręcane. Zapewni to bardziej jednolity wygląd i wydłuży ich żywotność.
 • Unikaj umieszczania mebli w pomieszczeniach o dużej wilgotności, ponieważ może to spowodować odkształcenia, przebarwienia i obniżenie jakości.
 • Kontakt z alkoholem, rozcieńczalnikiem i benzenem/benzolem spowoduje pogorszenie koloru i jakości. Należy również unikać kontaktu z substancjami chemicznymi takimi jak farby, lakier i zmywacz do paznokci.
 • Produkty zawierające sztuczny puch powinny regularnie być osuszone i wstrząsane, tak aby powietrze mogło w nich krążyć.
 • Należy uważać na kontakt innych tkanin z meblem. Należy pamiętać, że niektóre materiały typu jeans mogą barwić inne materiały przy kontakcie. Narzuty/koce z długim włosem mogą trwale łączyć się z tkaniną mebla tworząc nieusuwalne „kulki”.

 

Należy pamiętać, że zadrapanie lub przetarcie spowodowane ostrymi narzędziami, np. metalowymi częściami i nitami, mogą poluzować lub zniszczyć włókna tkaniny i potencjalnie ją uszkodzić.

 

Pielęgnacja tkanin

 

Prawidłowe zabezpieczenie przed użyciem może wydłużyć żywotność Twojego mebla.

Kurz i pot wnikający w tkaninę może spowodować poważne wyblaknięcie koloru i obniżyć wytrzymałość włókien.

 

Ogólna instrukcja dla tkanin

 

 • Zdejmowane obicia można prać wyłącznie* chemicznie. Pranie chemiczne może spowodować niewielkie skurczenie się obicia, może więc ono wymagać rozciągnięcia przed ponownym nałożeniem.
 • Zalecane jest regularne czyszczenie odkurzaczem.
 • Odkurzając używaj tylko miękkiej końcówki. Niewielkie kawałki brudu mogą wniknąć w tkaninę i spowodować jej szybsze zużywanie się.
 • Zalecenia te pozwolą utrzymać sofę wolną od kurzu i zapobiec jego wnikaniu. Szczególnie są one rekomendowane alergikom.

 

Ogólne czyszczenie rozlanych płynów polega na delikatnym wytarciu suchą ścierką, bez jakiegokolwiek ucisku na tkaninę.

 • Płynne i tłuste plamy (kawa, wino, sok, sos, itp.): Usuń zaplamienie bibułą lub suchą ścierką. Unikaj jakiegokolwiek ucisku na tkaninę. Jeśli zabrudzenie zdążyło już wniknąć w tkaninę, delikatnie wytrzyj zwilżoną gąbką . Jeśli to konieczne, użyj detergentu o neutralnym PH.
 • Plamy atramentowe: Zanim jeszcze atrament wyschnie, wyczyść delikatnie czystą białą ścierką zwilżoną rozcieńczonym z wodą aerozolem na bazie alkoholu. Jeśli zaplamienie nie ustępuje, zalecamy pranie w pralce zgodnie z instrukcją czyszczenia lub zlecenie czyszczenia profesjonalnemu serwisowi.

 

Instrukcja pielęgnacji tkanin pokrytych preparatem AQUACLEAN, Cleanaboo, MAGIC HOME (protekcją)

 

 Zaplamienia wyczyść samą wodą.

 • NIE UŻYWAJ środków chemicznych do tkanin z protekcją. Może to uszkodzić tkaninę.
 • Natychmiast usuń tyle rozlanego płynu, ile jest to możliwe, bez wcierania go w tkaninę.
 • Następnie zwilż zaplamienie odrobiną wody. Wystarczająco dużo, aby zwilżyć zabrudzenie, ale odpowiednio mało, aby nie wsiąknęło ono całkowicie w tkaninę.
 • Delikatnie wycieraj kolistymi ruchami bezbarwnym papierowym ręcznikiem. Co jakiś czas zmieniaj ręcznik na czysty, aby uniknąć rozmazania zabrudzenia.
 • Jeśli to konieczne, dodaj więcej wody i powtarzaj operację tak długo, aż plama ustąpi.
 • Pozwól tkaninie wyschnąć, aby sprawdzić czy zabrudzenie całkowicie ustąpiło. Jeśli nie, powtórz powyższe czyszczenie. Nie gwarantujemy, że najcięższe zaplamienia znikną całkowicie.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronach producentów tkanin.

Pielęgnacja skóry Prawidłowo pielęgnowana skóra wygląda doskonale przez lata i wymaga tylko niewielkiej pielęgnacji. Aby utrzymać miękkość i atrakcyjny wygląd, zacznij od użycia kremu zabezpieczającego do skóry Swarzędz Design, który zawiera niezbędne tłuszcze i nawilżacze. Rekomendujemy użycie go 2-4 razy do roku, zgodnie z potrzebą.

 

 W przypadku codziennie używanego mebla najlepiej 2-4 razy do roku. Nie trzyj! Przecieraj delikatnie aż wszystkie plamy wchłoną się. Potem zawsze używaj kremu zabezpieczającego do skóry . Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do produktu.

Ogólna instrukcja pielęgnacji skóry

 • Zawsze zabezpieczaj swoje skórzane meble przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
 • Nigdy nie umieszczaj mebli zbyt blisko grzejników i podobnych źródeł ciepła. Upewnij się, że pomiędzy źródłem ciepła i meblem jest minimum 20-30 cm przestrzeni. W przypadku kominków/pieców odległość ta powinna wynosić przynajmniej 100 cm.
 • Zalecane jest regularne czyszczenie odkurzaczem.
 • Odkurzając używaj tylko miękkiej końcówki.
 • Po odkurzaniu przetrzyj sofę szmatką w neutralnym kolorze zamoczoną w letniej wodzie. Po przetarciu wytrzyj do sucha suchą ściereczką.

Szczególne uwagi Skóra anilinowa jest najbardziej naturalną spośród skór w naszym asortymencie, dlatego w największym stopniu podlega zmianom  w wyglądzie, dodając meblowi charakteru. Ze względu na sposób barwienia, skóra anilinowa blaknie szybciej od korygowanej, dlatego wymaga ona także szczególnej ochrony przed nasłonecznieniem. Przed rozpoczęciem użytkowania mebla, zalecamy zabezpieczenie go kremem zabezpieczającym do skóry Swarzędz Design, dzięki któremu powierzchnia będzie łatwiejsza w utrzymaniu. Bez zabezpieczenia skóra szybko stanie się wrażliwa na płyny, kurz itp. i w konsekwencji będzie trudniejsza do wyczyszczenia. Zalecamy stosowanie produktów do pielęgnacji skóry Swarzędz Design.

Aby dowiedzieć się więcej o typach skór przeczytaj folder o skórach Swarzędz Design.

 

MEBLE DREWNIANE/ELEMENTY DREWNIANE

Na powierzchniach mebli Swarzędz Design używany jest najwyższej jakości fornir z drewna. Jest on wytwarzany z drzew z plantacji mieszczących się głównie w Polsce. Drewno i fornir to naturalne materiały, dlatego będą występować w nich różnice w strukturze i kolorze. Pod wpływem działania światła z czasem zmieni się ich charakter i kolor. Przed montażem prosimy o sprawdzenie mebli pod kątem defektów  i błędów. Sprawdź także, czy wszystkie pudła zostały dostarczone i czy znajdują się w nich wszystkie części wymienione w instrukcji montażu.

REGAŁY, BUFETY, SZAFKI, STELAŻE

Po pewnym czasie możesz odczuć, że drzwiczki i szuflady nie otwierają się płynnie. Aby tego uniknąć rekomendujemy regulację wysokości drzwiczek i szuflad.

Instrukcja pielęgnacji

 • Okucia meblowe wymagają dokręcenia i lub osilikowania 6-8 tygodni po dostarczeniu mebli oraz potem około raz do roku, zależnie od intensywności użytkowania. Skrzypienie jest naturalne i zależy od intensywności użytkowania, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.
 • metarece, stelaże, meble funkcyjne nie służą do skakania, nie są trampolinami, nie zostały zaprojektowane jako drabiny, ani do wspinania się.
 • Powierzchnia mebli nie powinna mieć kontaktu z gorącymi i/lub wilgotnymi przedmiotami. Zalecamy używanie zawsze podstawek i podkładek.
 • Aby zapobiec powstaniu trwałych śladów nie pozostawiaj przedmiotów w tej samej pozycji przez pierwsze 6-8 tygodni. Po tym okresie meble powinny być już całkowicie nasycone światłem.
 • Nie umieszczaj mebli blisko klimatyzatorów, grzejników i ujść ciepła, gdyż mogą ulec deformacji, przebarwieniu, wypaczeniu i pęknięciu.
 • Nie otwieraj jednocześnie wszystkich drzwiczek i szuflad. Może to spowodować przesunięcie się środka ciężkości i przechylenie się mebla.
 • Kiedy światło halogenowe jest włączone, szklana powierzchnia robi się bardzo gorąca. Dotykanie jej może spowodować oparzenie.
 • Nie używaj urządzeń elektrycznych, które nie sięgają całkiem do gniazda. Może to spowodować pożar.
 • Podczas przestawiania mebli zalecamy, aby były one podnoszone do góry z dwóch stron przez minimum dwie osoby. Nie ciągnij mebli po podłodze. Po przestawieniu dokręć śruby i wkręty przed ponownym użyciem.

Ogólna instrukcja pielęgnacji drewnianych mebli

 • Zawsze używaj ścierki z mikrofibry czyszcząc meble drewniane. Jest ona delikatniejsza niż zwykła ścierka i dzięki temu nie uszkodzi powierzchni.
 • Zanurz ściereczkę w letniej wodzie z niewielkim dodatkiem detergentu o neutralnym pH. Po przetarciu mebla tą ściereczką, wytrzyj go suchą.
 • W ten sam sposób możesz użyć wilgotnej ściereczki do wytarcia wnętrza szafki i szuflad. Pamiętaj o wytarciu ich do sucha.
 • Unikaj używania środków chemicznych, politur lub środków na bazie oleju, gdyż może to zmniejszyć połysk lakierowanej powierzchni i/lub zostawić ślady.
 • Pamiętaj, że płynów zawierających alkohol (np. lakieru do paznokci) nie da się usunąć.

 

STOŁY, STOLIKI DO KAWY I POMOCNICZE

Powierzchnie stołów są narażone na kontakt z wysoką temperaturą. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z gorącymi przedmiotami, takimi jak garnki, świece itp. Mogą one spowodować rozwarstwienie forniru używanego do pokrycia górnej powierzchni mebli płytowych. Sprawdzaj regularnie, czy nogi i kółka są dobrze przymocowane do mebla. Kółka powinny być utrzymywane w czystości, aby uniknąć potencjalnego uszkodzenia podłogi.

Instrukcja pielęgnacji •  Aby uniknąć różnic w kolorze, wkładki przedłużające muszą być wystawione przez pierwsze 6-8 tygodni na takie samo działanie światła jak stół. •  Większość nóg do stołów wymaga śrub do przymocowania. •  Z czasem śruby i wkręty mogą się poluzować. Dlatego zalecamy ich regularne dokręcanie. •  Nie używaj gazet i czasopism jako podkładek. Tusz użyty do ich druku może zawierać utwardzany olej i węgiel, które mogą się rozpuścić pod wpływem ciepła i w niektórych przypadkach zachować jak spoiwo łączące blat z papierem. •  Kiedy meble są przenoszone zalecamy podnoszenie ich przez minimum dwie osoby za oba końce. Nie ciągnij ich po podłodze. Po przestawieniu dokręć wkręty i śruby przed ponownym użyciem.

 

METALOWE CZĘŚCI MEBLI

Powierzchnie metalowe takie jak zawiasy, profile i ramy drzwi, wykończone są powłoką zapobiegającą korozji i odbarwieniom. Kontakt z płynami może spowodować plamy, które mogą uszkodzić powierzchnię i w rzadkich przypadkach spowodować korozję. Aby tego uniknąć należy wycierać metalowe powierzchnie, jeśli wejdą w kontakt z płynami.

Ogólna instrukcja pielęgnacji metalowych części •  Aluminium i chrom są odporne na kurz i płyny. Mimo to płyn może spowodować odbarwienia na aluminium i stali nierdzewnej, a nawet spowodować pojawienie się rdzy na uszkodzonej powierzchni chromowanej albo ze stali matowej. •  Przecieraj metalowe powierzchnie wilgotną ściereczką, która została zamoczona w wodzie z dodatkiem detergentu o neutralnym pH  i dobrze odciśnięta. Natychmiast wytrzyj suchą ściereczką. •  Mocniejsze zabrudzenia z powierzchni chromowanych i stali nierdzewnej usuwaj ściereczką namoczoną w denaturacie. Nigdy nie używaj rozpuszczalników. •  Aluminium powinno być czyszczone detergentem o neutralnym pH.

 

MALOWANE ALBO LAKIEROWANE POWIERZCHNIE

Stoły muszą mieć bardzo wytrzymałą powierzchnię aby sprostać codziennej eksploatacji. Swarzędz Design używa w tym celu lakierów i bejcy UV albo poliestrowych. Oba są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie światła słonecznego.

Ogólna instrukcja pielęgnacji malowanych/lakierowanych powierzchni:

 • Nie używaj gąbek ze skrobakiem ani proszków do czyszczenia, gdyż mogą uszkodzić powierzchnię.
 • Nie trzyj powierzchni, bo może ją to uszkodzić.
 • Nie zostawiaj na powierzchni rozlanych płynów. Wytrzyj je suchą ściereczką natychmiast po ich wylaniu się.

 

KRZESŁA

Krzesła nie zostały zaprojektowane jako drabiny ani do wspinania się. Dlatego nie stawaj na krzesła aby sięgnąć po przedmioty poza zasięgiem.

Instrukcja pielęgnacji

 

 • Regularnie odkurzaj tapicerowane krzesła, najlepiej raz w tygodniu
 • Używaj końcówki z miękką szczoteczką do odkurzania krzeseł.
 • Zdejmowane obicia krzeseł można prać wyłącznie chemicznie. Pranie chemiczne może spowodować niewielkie skurczenie się obicia, może więc ono wymagać rozciągnięcia przed ponownym nałożeniem.

 

MATERACE

Nasze materace wykonane są z pianki o wysokiej sprężystości. Wewnątrz znajdują się kanaliki wentylacyjne, dzięki którym materac dostosowuje się do ciężaru i temperatury ciała. Swobodny przepływ powietrza zapobiega gromadzeniu się pyłków kurzu oraz tworzeniu się bakterii. Materace wykonane z pianki są odpowiednie przy niektórych alergiach.

Instrukcja pielęgnacji

Większość materacy Swarzędz Design posiada pokrowiec, który można zdjąć i uprać w temperaturze 60° C. Pamiętaj, aby przed praniem zasunąć suwak.

 • Rozlane płyny można delikatnie wyczyścić gąbką z wodą i zwykłym płynem do mycia naczyń. Materac należy potem wysuszyć
 • Materac powinien leżeć na powierzchni, która zapewnia swobodny przepływ powietrza. Zalecamy stelaże, które gwarantują optymalną wentylację
 • Unikaj, najczęściej jak to możliwe, przykrywania materaca kołdrą, kocem lub narzutą. Staraj się pozostawiać materac odkryty tak, aby zezwolić na swobodną cyrkulację powietrza i uniknąć uszkodzeń spowodowanych wilgocią
 • Zalecamy regularne odkurzanie i wietrzenie materaca
 • Nie jedz i nie pij na materacu
 • Nie zwijaj ani nie zginaj materaca
 • Materac należy zawsze przechowywać w poziomej pozycji leżącej
 • Od czasu do czasu przekręć materac o 180˚, aby ujednolicić punkty nacisku na całej powierzchni

Po przespanej nocy, powinno się pozostawić odkryty materac przez co najmniej 20 min lub dłużej, aby umożliwić mu wyschnięcie i przewietrzenie.

Mimo stosowania się do powyższych zasad pielęgnacji i prania pokrowca w temperaturze 60° C, materac po dłuższym czasie zacznie gromadzić kurz i roztocze. Po pewnym czasie regularnego użytkowania osłabi się również sprężystość pianki. Dlatego też zalecamy wymianę materaca na nowy co około 5-10 lat.

 

WARUNKI REKLAMACJI Swarzędz Design

Jeśli będziesz, mimo swoich oczekiwań, niezadowolony z jakości swojego nowego mebla, prosimy o kontakt z Twoim salonem lub studiem Swarzędz Design i załączenie zdjęć reklamowanego produktu.

Wady te są usuwane poprzez naprawy. Jeśli naprawa nie jest możliwa, nastąpi wymiana wadliwej części.

Nie są uznawane za reklamacje wady wynikające z wypadków, zaniedbania, niewłaściwego użytkowania, zużycia, albo nieprzestrzegania instrukcji montażu i przewodnika pielęgnacji.

Pytania dotyczące konserwacji i pielęgnacji powinny być kierowane do salonu, w którym został dokonany zakup mebla.

 

 

 

*wyłączając kolekcje tkanin przeznaczonych do prania w pralce.